Prezentacja poszczególnych projektów nozdrzy

Projekt spekulatywny z pogranicza antropologii, chirurgii plastycznej i biomimetyki wykorzystujący technologię druku 3D oraz stan obecnej wiedzy z zakresu kosmonautyki. Jest to wizualna interpretacja badań dotyczących wpływu warunków klimatycznych panujących na Marsie na kształt nosów oraz zagrożeń dla naszego zdrowia związanych z dotarciem na czerwoną planetę wykonana w oparciu o technologię druku 3D.

Więcej o całym projekcie zajrzyj tutaj 

Who nose? – Podwójne nozdrza

 • długie, wąskie nosy są genetyczne powiązane z nordyckim typem urody — w wąskim nosie łatwiej ogrzać powietrze, niż w przypadku szerokich nozdrzy w warunkach niskich temperatur panujących zarówno w czasie podróży, jak i po wylądowaniu.
 • na Marsie będziemy żyć w habitatach, po powierzchni zaś będziemy chodzić w kombinezonach z hełmem. Będziemy zatem zmuszeni do zamieszkania klimatyzowanych pomieszczeń. Również sama podróż do miejsca przeznaczenia to głównie przebywanie w przestrzeni z działającą klimatyzacją.
 • Już teraz spędzamy bardzo dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach i ma to swoje konsekwencje (alergie, katary, suchość). Analogowi astronauci testują na Ziemi właśnie tego rodzaju przygotowania.

render

 

zdj . wydruk w technologi polyjet

 

 

 

 

Who nose? – Bokser

 • korzystając z doświadczenia himalaistów wiemy, że nos jako część ekstensyjna ciała jest jednym z najczęściej odmrażanych jego części. Dodatkowo ulega również oparzeniom słonecznym ze względu na odbijające się promieni słoneczne od powierzchni śniegu, oparzenia występują również np od spodu brody czy szyi o czym informuje Adam Bielecki polski Himalaista w wywiadzie.
 • Himalaiści używają specjalnych plastrów i taśm do oklejania nosów i policzków zabezpieczających przed temperatura i słońcem. W tym celu Ten model nosa został zlicowany i wypłaszczony
 • szerokość nozdrzy i wielkość w tym przypadku również ma związek z poczuciem lepszej wentylacji, głębszego oddechu. W świecie zwierząt takie nawiązanie możemy zobaczyć u bawołów afrykańskich.
 •  Szerokie biomimiczne nozdrza oraz wypłaszczenie go może działać również jako czynnik psychiczny wpływający na większą pewnością siebie. Przywołany Bawół afrykański jest jednym z najgroźniejszych zwierząt na świecie co potęguje groźny wyraz nosa. Dodatkowym odniesieniem stylistycznym związanym z wypłaszczeniem nosa i połączeniem z szerokimi nozdrzami jest budowa nosów bokserów, które ze względu na liczne urazy po walce zmodyfikowały jego wygląd. W kontekście nowej atrakcyjności, mógłby stanowić kolejny wątek dyskusji
 • Z punktu widzenia funkcjonalności taki nos miałby tez mniejsze narażenie na urazy związana z długotrwałym przebywaniem w hełmie, który w razie potknięcia lub upadku od razu łamie nos, bez możliwości jego asekuracji.

 

 

render

 

 

Who nose? – Radiator / Rezonator

 

zdj . wydruk w technologi polyjet

 

 • podobnie jak budowa radiatorów, pofałdowana powierzchnia nosa może wpływać na przewodzenie ciepła
 • pofałdowana powierzchnia sięgająca głębiej może także mieć wyraźny wpływ na wydawany przez nas dźwięk. Nos jest rezonatorem i ma wpływ na efekty akustyczne. Ponieważ komunikacja będzie się odbywać głównie przez mikrofony jej efekt może być taki jak w kabinie pilotów co znaczy, że część częstotliwości jest zakłócona przez szumy a to utrudniona komunikacje. W pułapkach basowych stosowanych w studiach nagraniowych, możemy dostrzec wykorzystywanie powierzchni falistych i pofałdowanych do zmiany efektu akustycznego.
 •  dodatkowo przykład budowy nosa jednego z nietoperzy liściastonosych pokazuje również bardzo mięsistą budowę nosa. Naukowcy twierdzą, że może być to powiązane z echolokacją. Ze względu na zaburzony rytm dobowy (ziemski) oraz poczucie dnia i nocy spowodowane sztucznym oświetleniem trop w badaniach związanych z przenoszeniem fal i wibracji w odniesieniu do echolokacji również wydaje się interesujący.

 

iteracje