Instalacja artystyczna  inspirowana twórczością Stanisława Lema prezentująca PAK na EXPO w Dubaju 2021.

Polski Pawilon na Expo 2021 Dubaj 

Organizator: Polska Agencja Kosmiczna

Artysta: dr hab. Marta Flisykowska

realizacja : ( Julia Rajs, Rafał Rzeczkowski, Mateusz Dyrda – Stowarzyszenie Robotyków Skalp)

 

Golem to obdarzony świadomością superkomputer. Oschły, apodyktyczny Rozum, który bez uczuć i emocji nieustannie przetwarza i liczy. Wielokrotnie przewyższa inteligencją człowieka, przez to jego komunikat stał się dla ludzi niezrozumiały –  widziany jedynie jako białe światło. Golem w trakcie wystawy  będzie emitował informacje o Polskim Sektorze Kosmicznym. Ci którzy odwiedzą instalację, dostaną specjalne przeźrocza  dzięki którym, będą mogli odkryć niewidzialny i tajemniczy przekaz.

 

 

 

Golem to obdarzony świadomością superkomputer.  Oschły, apodyktyczny Rozum, który bez uczuć i emocji nieustannie przetwarza i liczy. Wielokrotnie przewyższa inteligencją człowieka, przez to jego komunikat stał się dla ludzi niezrozumiały — widziany jedynie jako białe światło. 

Golem emituje 12 futurystycznych animacji , które nawiązują do  udziału Polski w  złożonych projektach  w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Golem ma dwa ekrany, które emitują w tym samym czasie inne dane, weź specjalnie przygotowane przeźrocze, podejdź do superkomputera i trzymając je przed sobą eksploruj. Przezrocze możesz obracać i  kierować w różne części ekranu. 

Dźwięki które były słyszane to kompozycje muzyczne wykorzystujące oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych.

Bardziej szczegółowe  informacje zostały odkodowane i umieszczone  w animacji. To tam  znajdują się informacje  o polskim  udziale w takich projektach jak: NASA InSight  – lądowniku wysłanym na Marsa  , międzynarodowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej ATHENA  czy misji ExoMars która jest wspólną badawczą misją Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos.

Tytułowy Golem jest bohaterem książki “Golem XIV” polskiego pisarza gatunku science fiction, filozofa, futurologa Stanisława Lema.