Wystawa będąca efektem współpracy Pracowni Designu Eksperymentalnego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z innowacyjną firmą biotechnologiczną z Pomorza — BOWIL Biotech, zajmującą się produkcją bionanocelulozy.

Design Lab to wystawa, opowiada czym jest sam materiał oraz jakie są możliwości jego wykorzystania zarówno w bliższej, jak i dalszej przyszłości — począwszy od wizji futurystycznych, skończywszy na tych prawdopodobnych i dostępnych lada dzień.

Wszystkie projekty były konsultowane naukowo.

Czym jest bionanoceluloza? To nietoksyczny, naturalny biomateriał o znakomitych właściwościach, takich jak: biokompatybilność, porowatość, ultra czystość, podatność na modyfikacje.

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, bionanoceluloza znajduje zastosowanie w medycynie, biotechnologii, farmacji, stomatologii, produktach kosmetycznych, przemyśle spożywczym i wielu innych dziedzinach.

BOWIL Biotech posiada własne laboratoria. Prowadzi również wielokierunkowe badania i uczestniczy w projektach naukowo-badawczych, mających na celu zastosowanie celulozy bakteryjnej w medycynie — bioimplantach w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Projekt prowadzony był przez profesora Sławomira Fijałkowskiego i doktor Martę Flisykowską 

Prototypy są wykonane ze w stu procentach naturalnego biopolimeru, zbudowanego z ultra czystych włókien nanocelulozowych, których średnica nie przekracza 100 nanometrów. Modele ekspozycyjne wykonane w technologi druku 3d polyjet oraz FDM

BIONANOCELULOZA – DESIGN LAB

Wystawa na Gdynia Design Days 5-15.07.2018
wystawa kuratorska, projekt i realizacja Marta Flisykowska

Partnerzy:

BOWIL Biotech, Centrum Designu Gdynia,
Wydział Architektury i Wzornictwa, ASP Gdańsk

 

kurator: Marta Flisykowska

zdjęcia Bogna Kucimbas i Marta Flisykowska

 

video 

prezentacja projektów: