Mandalas - AMBERMART 2017

Mandalas – AMBERMART 2017

Indywidualna Wystawa – Mandalas

Foto reportaż ze święta Tihar

Ambermart to Międzynarodowe Targi Bursztynu,

31 sierpnia – 2 września 2017, Gdańsk,

AMBEREXPO

 

wybrane zdjęcia prezentowane na wystawie:

ogromna pomoc brata Maurycego

informacje o święcie Tihar zasięgnęłam z doświadczeń i wywiadów własnych, jednak słownie najsprawniej opisano to na stronie miesięcznika LIBERTAS

http://www.libertas.pl/tihar_swieto_swiatel_nepal_przewodnik.html

Na wystawie przedstawione zostały zdjęcia mandal w napotkanych w czasie wędrówki w części buddyjskiej Nepalu znajdującej się w sąsiedztwie Tybetu,a także ze fotorelacja ze Święta Światła – Tihar obserwowanego z w miejscowości Pokhara oraz Kathmandu. Wystawa prezentuje różne ujęcia z codzienności nepalskiej w trakcie tego kolorowego święta.

Tihar to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu nepalskim. Świętowanie trwa pięć dni począwszy od trzynastego dnia ubywania miesiąca Kau lā Pierwszy dzień świąt nazywany jest Kag Tihar lub Kag Pudźa i poświęcony jest krukowi (kag) – posłańcowi Śmierci.

Drugi dzień nazywany jest Kukur Tihar lub Kukur Pudźa i poświę-ony jest psu. Dwa czterookie psy należą do Jamy i strzegą wrót jego królestwa. Pies jest również rumakiem budzącego strach Bhajrawy. Trzeci dzień, zwany Lakszmi Pudźa, jest najważniejszym dniem świąt. Rano, podobnie jak dzień wcześniej psy, czczone są krowy. Dzisiaj to one otrzymują znak tika, są obwieszane girlandami i karmione. Krowa, podobnie jak bogini Lakszmi, kojarzona jest przez Nepalczyków z bogactwem, a przede wszystkim jest dla hidusów zwierzęciem świętym. Przed domem przygotowywane jest specjalne miejsce.Oczyszcza się je najczęściej za pomocą gnojówki zmieszanej z czerwoną gliną, smarując coś na kształt koła, a czasem także prowadząc ścieżkę do domu.

Na tym buduje się ołtarzyk, zapala lampki oliwne lub świeczki, często usypuje piękne, kolorowe wzory, używa kwiatów, kadzidełek. Można zaobserwować na tych miniołtarzykach także ryż, banany i inną żywność składaną w ofierze. Stąd prowadzi się coś w rodzaju ścieżki z lampek oliwnych, aż do najważniejszego pokoju w domu, gdzie trzymane są najcenniejsze rzeczy (pokój pudźy). Podobno każdy Nepalczyk ma w domu skrzynkę przechowywaną od pokoleń, do której co roku tego dnia wkłada jakieś pieniądze w ofierze bogini. Pieniądze nie są nigdy wykorzystywane, chyba że w razie jakiejś nagłej i niezwykle ważnej potrzeby.

 

Zdjęcia zostały zrobione w październiku 2016 roku, wizyta była częścią projektu badawczego pt. „Futurologia w praktyce projektowej”, realizowanego na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Partnerem projektu jest Uniwersytet Artystyczny w Kathmandu (Kathmandu University School of Arts Center for Art and Design).

Część ze zdjęć mandal była publikowana w monografii Trend Book 2017, której dr Marta Flisykowska jest współautorką.

program:

http://ambermart.amberexpo.pl/title,PROGRAM,pid,3455.html