Who Nose? -podwójne nozdrza

Who Nose? -podwójne nozdrza

Jak mógłby zmienić się nasz nos gdybyśmy żyli na Marsie –  Transhumanistyczne spekulacje

1/3 Podwójne nozdrza


Projekt spekulatywny z pogranicza antropologii, chirurgii plastycznej i biomimetyki wykorzystujący technologię druku 3D oraz stan obecnej wiedzy z zakresu kosmonautyki. 
Jest to wizualna interpretacja badań dotyczących wpływu warunków klimatycznych panujących na Marsie na kształt nosów oraz zagrożeń dla naszego zdrowia związanych z dotarciem na czerwoną planetę wykonana w oparciu o technologię druku 3D

1/3 Podwójne nozdrza

  • długie, wąskie nosy są genetyczne powiązane z nordyckim typem urody — w wąskim nosie łatwiej ogrzać powietrze, niż w przypadku szerokich nozdrzy w warunkach niskich temperatur panujących zarówno w czasie podróży, jak i po wylądowaniu.
  • na Marsie będziemy żyć w habitatach, po powierzchni zaś będziemy chodzić w kombinezonach z hełmem. Będziemy zatem zmuszeni do zamieszkania klimatyzowanych pomieszczeń. Również sama podróż do miejsca przeznaczenia to głównie przebywanie w przestrzeni z działającą klimatyzacją.
  • Już teraz spędzamy bardzo dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach i ma to swoje konsekwencje (alergie, katary, suchość). Analogowi astronauci testują na Ziemi właśnie tego rodzaju przygotowania.

wydruk w technologi polyjet

Projekty nosów — kontekst

 

Projekt ma charakter spekulatywny. Należy zauważyć również jego transhumanistyczny wymiar związany z implantami oraz medycyną estetyczną. Operacja plastyczna nosa, inaczej zwana rhinoplastyką, jest jednym z najczęstszych, ale zarazem najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii plastycznej. Operacja może korygować kształt nosa, zmniejszając lub zwiększając jego wielkość, modelować przegrodę nosową oraz czubek nosa, czy też regulować zbyt małą odległość pomiędzy dziurkami nosowymi. Chirurg plastyczny może wydłużyć lub skrócić nos, lecz w większości przypadków mamy do czynienia z kompleksową operacją, regulującą asymetrie w obrębie nosa. Zmiana kształtu nosa mogłaby również chronić przed odmrożeniami lub podatnością na spiekanie promieniami słonecznymi. Statystyk dotyczących odmrożeń jest niewiele w światowej literaturze medycznej. Z badań prowadzonych przez fińskich lekarzy z Instytutu Zdrowia w Oulu wiemy, że na odmrożenia najbardziej narażone są nos, uszy, policzki i broda oraz palce u rąk i nóg. Odmrożenia skóry powodują obkurczanie naczyń krwionośnych i przy silnym zwężeniu naczyń skórnych może dojść do niedokrwienia skóry, w wyniku czego powstaje martwica tkanek. U wielu zwierząt żyjących w chłodnym klimacie nos jest pokryty twardszą skórą, a dzięki innej budowie jest mniej narażony zarówno na odmrożenia, jak i poparzenia słoneczne. Medycyna estetyczna kojarzy się z fanaberią bogatych, którzy nie ze względu na potrzeby zdrowotne, a jedynie próżność chcą zmienić swój wizerunek. Jednakże dotyczy ona sytuacji zdecydowanie ważniejszych, związanych z rekonstrukcją twarzy po wypadku, oparzeniach czy genetycznych defektach wpływających bezpośrednio na stan zdrowia. Fakt, że nos ma również swoje znaczenie pozamedyczne dowodzą wyżej wspomniane badania naukowców z Pensylwanii, z których możemy się dowiedzieć, że miał też złożoną historię ewolucyjną. Naukowcy podejrzewają, że dodatkowe czynniki, takie jak preferencje kulturowe podczas wybierania partnera, również odgrywały rolę w kształtowaniu się tego narządu. Badania nad ewolucją kształtu nosa i adaptacją do warunków klimatycznych mogą mieć konsekwencje nie tylko medyczne, ale też antropologiczne.

 

więcej: cały artykuł

skrót prezentacji: film

2/3

3/3