hologram - Shapes Of Logic

hologram – Shapes Of Logic

Projekt przygotowany specjalnie na konferencję „Shapes Of Logic” odbywającą się w Maju 2017 we Wrocławiu.

fragment tekstu do publikacji, jak już zostanie wydana zamieszczę całość

„Mandala as the example of visual code based on culture. Case study of fractal geometry in practice”

„Interpretacja mandali w jako hologramu również miała na celu uwzględnienie wykorzystania narzędzi cyfrowych. Odpowiednikiem ulotnej natury mandali jest jej graficzna reprezentacja w postaci projekcji, która ma odciążyć ja od materii jednak nadal pozostać zmaterializowanym trójwymiarowym efektem końcowym.

W tym przypadku interpretacja języka cyfrowego poszła o krok dalej. Zamiast użycia koła i kwadratu jak w przypadku  konstrukcji do tradycyjnej buddyjskiej mandali. Skupiłam się na połączeniu bryły typu „ mobius” z powierzchnia typu „voronoy”,które w moim odczuciu stanowią  abecadło stylistyki generatywnej w obiektach.

Wyjaśniając pojęcia w bardzo lakoniczny i uproszczony sposób, słowami praktyka i użytkownika programów Rhinoceros oraz Grasshopper nie zaś matematyka akademickiego. Bryła typu „mobius” jest oparta na wstędze niemieckiego matematyka Augusta Möbiusa , prezentowana jest w wersji przestrzennej nie dwuwymiarowej. Charakter wstęgi mobiusa otrzymujemy poprzez połączenie dwóch końców taśmy, z czego jeden jest odwrócony w stosunku do drugiego o 180 stopni. Wariacje na ten temat tworzą złożoną geometrię. Podobnie w przypadku Diagramu Voronoya tworzy on powierzchnie, którą możemy obrazowo porównać do struktury tkanki komórkowej. Diagram Voronoja dotyczy podziału powierzchni w wizualnie organiczny lecz usystematyzowany sposób .

 

Hologram prezentowany był w również zaprojektowanej   konstrukcji wydrukowanej z PLA w kolorze perłowym. Niewielkiej wielkości  wydruk stanowiły cztery podpory oraz pole do projekcji całość również stanowiła część wystawy pokazywanej w Muzeum Miasta w Gdyni. Z opinii zwiedzających odczytywali ją jako „świątynie dla hologramu”. Mimo iż nie było to moim celem zaszczepiony kontekst w postaci mandali dopowiedział zwiedzającym resztę. Jest to kolejny przykład na szyfrowanie informacji poprzez kontekst kulturowy.”

 

na konferencji wręcz obowiązkiem było pokazywanie printscreenów, więc również je niniejszym prezentuję:

 

grasshoper & rhino – mobius& voronoy = hologram

 

inne opcje bryły:

 

 

hologram nazwany przez dr Martę Hryc pączkiem:)

 

„pączek” w świątyni 😉